Satysfakcjonująca i owocna współpraca z biurem rachunkowym

Gosia   2 maja 2014   Możliwość komentowania Satysfakcjonująca i owocna współpraca z biurem rachunkowym została wyłączona

Podejmując decyzję o współpracy z danym biurem rachunkowym, warto sprawdzić jego uprawnienia w kwestii posiadanych przez niewymaganych przepisami prawa w naszym kraju certyfikatów i polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC biura rachunkowego jest w myśl obecnie obowiązujących przepisów prawa obowiązkowe, bowiem z racji specyfiki i charakteru tej pracy, niezbędne jest zapewnienie należytej ochrony interesów klientów korzystających z usług biur rachunkowych.

Uwaga na czarne owce

Podejmując decyzję o współpracy z danym biurem rachunkowym, warto sprawdzić jego uprawnienia w kwestii posiadanych przez niewymaganych przepisami prawa w naszym kraju certyfikatów i polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej

Autor zdjęcia: Sole Treadmill

Mieć należy świadomość tego, że zdarzają się na rynku biura rachunkowe świadczące usługi księgowe, które kierują się w swoich działaniach przede wszystkim chęcią zysku. Skutkuje to tym, że biura te w swojej pracy stawiają nie na jakość a na ilość w kontekście świadczonych przez nich usług. Skutkuje to wykonywaniem przez pracowników takiego biura rachunkowego szybkiej, często nie do końca uważnej i starannej pracy. Jak nie trudno się domyślić, w miejscu, w którym króluje pośpiech, pozostaje już tylko krok do popełnienia błędu. Przykrą konsekwencją takich działań mogą być na przykład pomyłki dotyczące na przykład źle wyliczonego podatku, czy też opóźniona wysyłka deklaracji do urzędu skarbowego, co niewątpliwie zagraża interesom przedsiębiorcy, który korzysta z usług takiego biura rachunkowego.

Zdawać sobie należy sprawę z tego, że przepisy podatkowe zmieniają się w naszym kraju stosunkowo często, stąd też konieczność systematycznego szkolenia pracowników, którzy obsługują dane biuro rachunkowe. Biura rachunkowe i księgowe, którym przede wszystkim zależy na zysku i oszczędnościach w kontekście kosztów pracowniczych i kosztów funkcjonowania firmy, nie podejmują działań podwyższających kompetencje swoich pracowników, a więc tym samym nie są w stanie zagwarantować jakości swoich usług na wymaganym poziomie.

Przedsiębiorco – nie stwarzaj zagrożenia

Dość powszechnie zdarza się jednak, że wina za złe funkcjonowanie współpracy pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą, leży nie po stronie biura rachunkowego, lecz po stronie przedsiębiorcy. Niejednokrotnie dostarcza on, bowiem dokumenty swojej firmy za późno i z niedochowaniem należytej staranności. Na skutek niedoinformowania i nieposiadania pełnych informacji, biuro rachunkowe całkowicie nieświadomie może popełnić błędy w poprowadzonych księgach przedsiębiorstwa. A to, by były one prowadzone prawidłowo, leży głównie w interesie przedsiębiorcy, to on, bowiem jest w myśl przepisów prawa zobowiązany do prawidłowego rozliczania się z urzędem skarbowym, a nie biuro rachunkowe, które prowadzi księgi za niego.