Owocna współpraca z biurem rachunkowym

Gosia   8 kwietnia 2014   Możliwość komentowania Owocna współpraca z biurem rachunkowym została wyłączona

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, warto sprawdzić jego uprawnienia w kontekście posiadanych przez niewymaganych przepisami prawa certyfikatów i polisy OC. Ubezpieczenie biur rachunkowych jest w myśl obecnie obowiązujących przepisów obowiązkiem, bowiem z racji specyfiki tej pracy niezbędne jest zapewnienie ochrony interesów klientów korzystających z usług takich firm.

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, warto sprawdzić jego uprawnienia w kontekście posiadanych przez niewymaganych przepisami prawa certyfikatów i polisy OC

Autor zdjęcia: Sole Treadmill

Pamiętać należy o tym, że zdarzają się na rynku firmy świadczące usługi księgowe, które kierowane chęcią zysku w swojej pracy stawiają na ilość a nie na jakość. Skutkuje to koniecznością szybkiej, często nie do końca uważnej pracy, a stąd już tylko krok do popełnienia błędu. Konsekwencją takich działań mogą być błędy w źle wyliczonym podatku, czy też opóźniona wysyłka deklaracji podatkowych.

Zdawać sobie należy poza tym sprawę także z tego, iż przepisy podatkowe zmieniają się stosunkowo często, stąd też konieczność systematycznego szkolenia pracowników biura rachunkowego i śledzenie na bieżąco prasy fachowej. Biura, chcące zaoszczędzić, nie podejmują takich działań, a więc tym samym nie są w stanie zagwarantować jakości usług na wymaganym poziomie.

Bardzo często wina za złe funkcjonowanie współpracy pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą, leży po stronie podatnika. Często zdarza się, bowiem, że dostarcza on dokumenty księgowe zbyt późno i z niedochowaniem należytej staranności. Na skutek niedoinformowania i nieposiadania pełnych informacji, biuro rachunkowe całkowicie nieświadomie może błędnie prowadzić księgi takiego przedsiębiorcy. A to, by były one prawidłowo leży przede wszystkim w jego interesie, to on, bowiem jest w rozumieniu prawa zobowiązany do prawidłowego rozliczania się z urzędami podatkowymi a nie biuro rachunkowe, któremu zadanie to zlecił.